American Netherland Dwarf Rabbit Club

The GEM of the Fancy


 



 

16NatLogo.png
 
 
SL16NatHost25.png
header_divider.png
SL16NatDate25.png
 

 

OPEN  SHOW
Judges:
Eric Bengston [IA], Jeff Dick [OH],

Paul Kyle [PA],Todd Naragon [IN],
Bruce Ormsby[IN], Scott Rodriquez [WY] 
Best of Breed Otter Senior Buck Everett Hopper [PA]
Best Opposite Ruby Eyed White Senior Doe Fred & Leslie Bond [MI]
Best Junior Himalayan Junior Buck Phil & Margaret Woollet [MI]
Best Display:  Fred & Leslie Bond [MI]
~*~
YOUTH  SHOW
Judges:
Molly Covert [MI], Phil Woollet [MI]
Best of Breed Chestnut Senior Buck Cami Lowery [OH]
Best Opposite Otter Senior Doe Taylor Postage [OH]
Best Junior Otter Junior Buck Michael Himlin [NY]
Best Display:  Teagan Wilson [SC]

 

~*~
Star.gif    

OpenShowResults.gif 

    Star.gif     YouthShowResults.gif     Star.gif
header_divider.png

Class
Counts

1,060  Open Show entries
   243  Youth Show entries

Class Counts:     Here.gif

Questions?

Contact Show Secretary:  Connie Blaine
Blainecr56@aol.com

Show
Committee
Chairperson—Everett Hopper
Open Superintendent—Mark Love
Assistant Superintendent—George Clayton
Youth Superintendent—Kaitlyn Smith
Open/Youth Show Secretary—Connie Blaine
Banquet Arrangements—Patricia Hopper
Banquet Auction Organizer—Karen Woods
Check In/Out—Jean Smith
Awards—Karen Woods/Patricia Hopper
Hospitality—Teresa Love

Pansy.gif

SLAwardSponsors50.png

Pansy.gif

Each and every Sponsorship is greatly appreciated!


ThankYouPastel70.png

2016
ANDRC  National

Open  Show
Sponsors

Youth  Show
Sponsors

Best of Breed

 Fred & Leslie
Bond
Fred & Leslie
Bond

Best Opposite of Breed

 Jason &
Heather Coin
Angie, Dalton &
Dawn Dobbs

Best Junior of Breed

Al Anthony
Ashlin & Peyton
Hopper

Best Display

Oxy-Gen,
Incorporated
Chrisinske Family
Best Colored Fur Barb Downing
~
Best White Fur Mike & Wendy
Czapski
~

Group 1:
Self

   

Best of Group

 Kaitlyn, Jean &
Harold Smith
Janet Forrest

Best Opposite of Group

 Kaitlyn, Jean &
Harold Smith
Aidan Datteri

Best Junior of Group

Kaitlyn, Jean &
Harold Smith
Sarah Huber

Black

   

Best of Variety

Megan &
Christina Ross
Ellie Bonde

Best Opposite of Variety

Megan &
Christina Ross
Ellie Bonde

Blue

   

Best of Variety

Tamy & Amber
Carter
Madison
McKay Pfeiffer

Best Opposite of Variety

Cheryl Lorditch ~

Chocolate

   

Best of Variety

Alan Rafferty
Bert Ainsworth

Best Opposite of Variety

Alan Rafferty
Bert Ainsworth

Lilac

   

Best of Variety

Wade Burkhalter
Kerek Wright

Best Opposite of Variety

Wade Burkhalter
~

White, Blue-Eyed

   

Best of Variety

Tracee Willette
Ramie Grissom
& Sandra Wight

Best Opposite of Variety

Tracee Willette
Michelle Blazer

White, Ruby-Eyed

   

Best of Variety

Kathy Harden
Zachary Wagner

Best Opposite of Variety

Susan Boivin
Karen Garnett

Group 2:
Shaded

   

Best of Group

 Cindy Stelloh &
Sarah Abney
Udovich Family

Best Opposite of Group

Garrett & Mary
Justice
~

Best Junior of Group

Garrett & Mary
Justice
~

Sable Point

   

Best of Variety

Debi Thorpe
~

Best Opposite of Variety

Debi Thorpe
Carl Richetelle

Siamese Sable

   

Best of Variety

Diana Scribner
Donna & Kelsey
Grimm

Best Opposite of Variety

 Diana Scribner
~

Siamese Smoke Pearl

   

Best of Variety

Karen Woods
Cathy Denman &
Joe Metheney

Best Opposite of Variety

Karen Woods
Cathy Denman &
Joe Metheney

Tortoise Shell

   

Best of Variety

Ramie Grissom
& Sandra Wight
Tom Fitzpatrick
& Kyla Butts

Best Opposite of Variety

Mary Pottinger
& Joseph Watson
Mary Pottinger
& Joe Watson

Group 3:
Agouti

   

Best of Group

Matthew Bermudez
Angie Dalton
& Dawn Dobbs

Best Opposite of Group

Frank Bozat
Everett Hopper

Best Junior of Group

Kelly Steffans &
Robert Salajcik
Everett Hopper

Chestnut

   

Best of Variety

 Mark, Teresa &
Brandon Love
Karr Family

Best Opposite of Variety

Mark, Teresa &
Brandon Love
Karr Family

Chinchilla

   

Best of Variety

Singleton Family
Louis & Colette
Seieroe

Best Opposite of Variety

Singleton Family
Louis & Colette
Seieroe

Lynx

   

Best of Variety

~
Kerek Wright

Best Opposite of Variety

Steve Carpenter
~

Opal

   

Best of Variety

Katie & Diane
Robbins
Diana Swihart

Best Opposite of Variety

Katie & Diane
Robbins
~

Squirrel

   

Best of Variety

Connie &
Ed Blaine
~

Best Opposite of Variety

Connie &
Ed Blaine
~

Group 4:
Tan Pattern

   

Best of Group

Gary & Susan
Smith
Angie Dalton
& Dawn Dobbs

Best Opposite of Group

Gary & Susan
Smith
Himlin Family

Best Junior of Group

Jeff & Amie Dick
Gerlinger Family

Otter

   

Best of Variety

Katie & Diane
Robbins
Everett Hopper

Best Opposite of Variety

Katie & Diane
Robbins
Everett Hopper

Sable Marten

   

Best of Variety

Inese Benks
Skipper Family

Best Opposite of Variety

Inese Benks
Skipper Family

Silver Marten

   

Best of Variety

Peggy Luers
Carl Richetelle

Best Opposite of Variety

Peggy Luers
~

Smoke Pearl Marten

   

Best of Variety

Inese Benks
~

Best Opposite of Variety

Inese Benks
~

Tans

   

Best of Variety

Kathy Fish
Everett Hopper

Best Opposite of Variety

Kathy Fish
Everett Hopper

Group 5:
Any Other Variety

   

Best of Group

Jim Reynolds
Ted McBride

Best Opposite of Group

Jim Reynolds
~

Best Junior of Group

Jim Reynolds
Donna Wahl

Broken

   

Best of Variety

Brenda Reilly &
Christi Ringelstetter
Karr Family

Best Opposite of Variety

Brenda Reilly &
Christi Ringelstetter
Karr Family

Fawn

   

Best of Variety

Jennifer Fortier
Ted McBride

Best Opposite of Variety

Bob Eley
~

Himalayan

   

Best of Variety

Phil &
Margaret Woollet
Jim Reynolds

Best Opposite of Variety

Phil &
Margaret Woollet
Jim Reynolds

Orange

   

Best of Variety

Lesa Rose
Ted McBride

Best Opposite of Variety

Lesa Rose
~

Steel

   

Best of Variety

Becky Stock
~

Best Opposite of Variety

Steve Carpenter
~

© 2008-2017 American Netherland Dwarf Rabbit Club. Images or content may not be used without written permission.